Warsztaty - finał XXI ŚKM

2024-02-20

Informujemy, że w czasie trwania zawodów finałowych Śląskiego Konkursu Matematycznego odbędą się warsztaty dla opiekunów i wszystkich osób zainteresowanych.

Warsztaty "Środek mas w zadaniach geometrycznych" poprowadzi Tomasz Szymczyk.

Krótki opis tematyki warsztatów:

Wszyscy zgodzą się, że matematyka pomaga rozwiązywać problemy fizyczne. Ale czy pojęcia z zakresu fizyki mogą pomóc rozwiązać problemy z geometrii? Chyba już nie każdy da od razu odpowiedź twierdzącą. Podczas warsztatów postaramy się pokazać, że tak może być.
Na pytanie: ”Co jest środkiem ciężkości trójkąta?” niemal każdy uczeń odpowie, że jest to punkt przecięcia środkowych tego trójkąta. Ale czy umie wykazać, że te środkowe faktycznie przecinają się w jednym punkcie? Natomiast niewielu odpowie na pytanie: ”Co jest środkiem ciężkości wypukłego czworokąta?”
Jak wyznaczyć środek mas skupionych w wierzchołkach wielokąta i co z tego może wynikać? To będą problemy, które będziemy rozwiązywali w czasie zajęć.

Serdecznie zapraszamy.

 

Przy okazji informujemy, że zawody finałowe XXI Śląskiego Konkursu Matematycznego odbędą się 26 marca 2024 r. (wtorek) w godz. 10:00-12:00.

Miejsce zawodów:

VIII Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. 3-Maja 42
40-097 Katowice

Bardzo prosimy, aby uczestnicy konkursu przybyli na miejsce zawodów najpóźniej o godz 9:30.